inferno

Kitaptan Sinemaya Uyarlanmış bir film : 

Geçen hafta vizyona giren İnferno filmi bu yazıyı yazmama karar verdirdi.İnferno yani Cehennem filmi meşhur yazar Dan Brown’a ait aynı adlı kitaptan sinemaya uyarlanmış.

          Brown alışılmışın dışında bir yazar.Kitapları genelde gizli tarikatlar ve örgütler etrafında yazıldığı için çok dikkat çekiyor.Özellikle komplo teorisyenlerinin başucu kitabı olabilecek türden kitaplardır.

         Robert Langdon serisi diye adlandırılan seri 4 kitaptan oluşur.Da Vinci Şifresi,Melekler ve Şeytanlar,Cehennem ve Kayıp Sembol kitaplarından oluşuyor.

Dan Brown’ın hayatını araştırdığımda acayip sonuçlara rastladım.Kendisiyle ilgili Vikedi sayfasın şunlar yazıyordu:
“Başkanlık Ödülü’nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü.”
Yine aynı sayfada şunlar yazıyordu:
“Dan Brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. Evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. Kayıp Sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. Kitabın konusu da masonluktur.”
Robert Langdon serisinin filmlerini çeken yönetmen Ron Howard.Film için oyunculuk başrol oyunculuğu için Russel Crowe,Hugh Jackman ve George Coloney gibi isimlere teklif başrol oyunculuğu teklif etti.Ancak hepsi teklifi reddetti.Filmleri izlediğimde “iyi ki de reddetmişler” diyorum.Zira reddetmeselerdi Tom Hanks’in muhteşem oyunculuğundan mahrum kalacaktık.

Kitaplar ve filmler konusunda kiliseleden çok tepki almıştır.Çünkü zülfü yâre dokunan birçok sahne ve sayfa içeriyordu.
Serinin baş karakteri Langdon inançsız bir adamdır.Her ne kadar kilisede yetişse de kendi ifadesiyle inanç ona tanrının bahşetmediği bir güzellikti.
Kitabın aksiyonunu ve gerilimini ancak okuyarak yaşayabilirsiniz.Bir nevi bulmaca çözer gibi bir hali var Langdon’un.Tarihi mekanlar ve olaylar arasında sürekli gelip gidiyor.Siz de bu maceraya ortak oluyorsunuz.
Kitapları okuyup ve ya filmleri izlediğinizde sona doğru yaygın kullanımıyla bir trollenme hissine kapılırsınız.
Adeta kendinizi kitabın içinde bulabilirsiniz diyelim.
Unutmadan altını çizmemiz gereken bir durum var.Sakın kitapların ve yahut filmlerin verdiği tarihi olaylarla ilgili ifadelere aldanmayın.İlber Ortaylı kitaplarda kullanılan pek çok sembol ve tarihi yerin yanlış olduğunu söylüyor.Hatta Ortaylı Brown için “ciddiye alınmayacak bir adam” lafzını kullanıyor.
Reşit Akpınar